پایش وضعیت | خدمات آنالیز ارتعاشات تجهیزات دوار | بالانس پارس

0

پایش وضعیت از خدمات مدرن شرکت پارس رهاوردان غرب می باشد. سال هاست که پیشرفت روز افزون صنایع و گسترش بکارگیری تجهیزات مدرن در صنعت الزامات جدیدی به همراه داشته است که به همراه خود مقوله تعمیرات و نگهداری را به یکی از مسائل مهم و ضروری تبدیل کرده است. به گونه ای که انتخاب شیوه مناسب در نگهداری و تعمیرات میتوان هزینه های فزاینده آن را تا حد زیادی کاهش دهد. با همین هدف یکی از بهترین شیوه های تعمیرات و نگهداری ماشین­ آلات صنعتی که تا کنون ارائه شده است روش تعمیرات و نگهداری پیش بینانه (Predictive Maintenance-PdM) است. رویکرد و استراتژی این روش استقرار تکنیک های پایش وضعیت (Condition Monitoring-CM) است که عملکرد و وضعیت تجهیزات را در طول کارکرد و عملیات نرمال پایش می‌کند تا احتمال شکست را کاهش دهد.

شرکت پارس رهاوردان غرب (PRG) با تاکید بر روش تعمیرات و نگهداری و آنالیز ارتعاشات و پایش وضعیت تجهیزات دوار را در سطح ملی و بین المللی با مهندسین مجرب و تجهیزات پیشرفته ارائه داده و خواهد داد.

پایش وضعيت (CM) تجهیزات دوار

مانند همه تجهیزات و ماشین آلات صنعتی، پایش وضعیت تجهیزات دوار هسته اصلی استراتژی تعمیرات و نگهداری بر اساس روش پیش بینانه (PdM) به شمار می رود.

این استراتژی بر این باور استوار است که اغلب خرابی های ماشین آلات و تجهیزات صنعتی، پس از رسیدن به یک مرحله مشخص، نشانه هایی از خود بروز می دهند که می توان این نشانه ها را به صورت ارتعاشات، صدا، امواج آلتراسونیک، ذرات فرسایشی، دما و … تشخیص داده و وقوع خرابی را پیش بینی کرد. لذا می توان قبل از رسیدن خرابی به مراحل بحرانی، با برنامه ریزی فعالیت تعمیراتی و اجرای آن، پیشرفت خرابی را متوقف ساخت.

کاربرد این استراتزی در حوزه تجهیزات دوار، با پایش وضعیت ارتعاشات و چگونگی تغییرات طیف ارتعاشی در بازه­ های زمانی مشخص همراه است که می­توان نسبت به بروز عیوب جدید آگاهی پیدا نمود. با بررسی آنالیز ارتعاشی و پیروی از اصول پایش وضعیت ارتعاشات، امکان تشخیص و رفع عیوب موجود در ماشین را فراهم نموده تا از تحمیل هزینه ­های ناشی از خرابی و توقف ناگهانی تجهیزات جلوگیری بعمل آید.

ارتعاش سنجی تجهیزات دوار

ارتعاش سنجی پایه اصلی تکنیک پایش وضعیت تجهیزات دوار است.

از آن‏جایی‏ که رسیدن به حالت ایده ‏آل امکان‏پذیر نیست، همیشه تا حدی لرزش و ارتعاش در ماشین‏ آلات وجود دارد که مجاز شمرده می شوند. اما با گذشت زمان و بر اثر بروز اشکالات بعدی، ممکن است میزان ارتعاشات نسبت به حد مجاز افزایش یابد که با آنالیز ارتعاشات و انجام اقدامات اصلاحی مناسب، می‏توان پایش وضعیت را به حالت قبل برگرداند.

رابطه زیر میزان ارتعاش ماشین را تعیین می‏کند:

مقاومت مکانیکی / نیروی ارتعاشی₌ارتعاش

ارتعاشات هر تجهیز دوار (چه از نظر دامنه و چه از نظر سایر مشخصات ارتعاش) ارتباط مستقیمی با وضعیت آن دارد و هرگونه تغییر در پایش وضعیت تجهیز دوار (هر چند جزیی) با تغییر در وضعیت ارتعاشات آن تجهیز همراه خواهد بود.

ارتعاشات چیست

لرزش یا ارتعاشات مکانیکی، نوعی از حرکت‏ های سیستم ‏های دینامیکی هستند که به شکل نوسانی صورت می‏پذیرند و این عمل در یک بازه زمانی تکرار می‏ شود. این نوع حرکت را در ساده ‏ترین شکل می‏توان با یک وزنه و یک فنر شبیه‏ سازی کرد. با تغییر مکان اولیه وزنه متصل به فنر و رها کردن آن، حرکت نوسانی رخ می‏دهد که می‏توان دامنه آن را به کمک یک تابع سینوسی بیان نمود.

ارتعاشاتی که معمولا از روی استاتور (بخش ساکن ماشین) اندازه گیری می شود، تحت تاثیر دو پارامتر فوق است:

 • نیروهای ارتعاش ‏زا، در داخل دستگاه و معمولا در سیستم روتور یا بخش در حال دوران دستگاه تولید می شوند.
 • امپدانس یا مقاومت مکانیکی از مشخصات هر سیستم مکانیکی است و مسیر انتقال ارتعاش را توصیف می‏کند.

ارتعاش سنجی

حسگر ارتعاش‏ سنجی اولین وسیله مورد نیاز برای اندازه‏ گیری ارتعاشات و ابزاری است که حرکت ارتعاشی را حس کرده و آن را به یک سیگنال الکتریکی AC متناسب با حرکت ارتعاشی، تبدیل می کند.

با تبدیل ارتعاشات به سیگنال الکتریکی، امکان ذخیره‏ سازی، انجام پردازش‏ های بعدی و نیز مشاهده سیگنال از طریق دستگاه ‏های الکترونیکی (تجهیزات داده برداری) فراهم می‏ شود.

انتخاب صحیح حسگر، با توجه به مشخصات آن (حساسیت، پاسخ فرکانسی، بازه دینامیکی، بازه اندازه ‏گیری، ابعاد، وزن، دما و غیره) و نصب صحیح حسگر اهمیت فراوانی در ارتعاش سنجی درست و دقیق دارد.

بنابر این امکاناتی که برای پیاده کردن برنامه مراقبت پایش وضعیت بر مبنای ارتعاش ‏سنجی مورد نیاز هستند، عبارتند از:

 • انواع حسگرهای ارتعاش‏ سنجی
 • انواع تجهیزات داده ‏برداری
 • نرم ‏افزار پردازش و مدیریت اطلاعات وضعیت مناسب اتصالات حسگر و کابل آن

اندازه گیری و آنالیز ارتعاشات تجهیزات دوار

در بسیاری از عیوب، فرکانس ارتعاشات ایجاد شده با دور ماشین ارتباط دارد و در واقع مضارب صحیحی از دور ماشین در منحنی FFT دیده می شود. این مضارب را به شکل *rpm1* ، rpm 2 و *rpm 3 نشان می‏دهند.

جداول زیادی وجود دارند که مشخصات فرکانسی عیوب رایج را بیان می‏ نمایند.

شکل موج ارتعاشات، در واقع سیگنال ارتعاشات بدون تقریبا هیچ‏گونه پردازشی است. بنابراین، در تحلیل دینامیکی ماشین از اهمیت خاصی برخوردار است. در واقع برخی عیوب نظیر شکستگی چرخ‏دنده ها، ارتعاشات ضربانی، پدیده مدولاسیون از طریق تحلیل شکل موج ارتعاش، آسان‏ تر تشخیص داده می‏ شوند.

از طریق مقایسه مقادیر زاویه فاز ارتعاش در نقاط و جهات مختلف اندازه‏ گیری بر روی تجهیز، می‏ توان اطلاعاتی از چگونگی حرکت اجزای مختلف تجهیز نسبت به یک‏دیگر به دست آورد. در برخی موارد، مشخصات فرکانسی ارتعاش ناشی از عیوب مختلف، مشابه یکدیگر می باشند و لذا تمایز بین این عیوب تنها از طریق منحنی فرکانسی امکان ‏پذیر نخواهد بود. در این‏گونه موارد باید از سایر مشخصات سیگنال ارتعاشی مانند زاویه فاز برای تفکیک عیوب از هم استفاده کرد؛ زیرا برخلاف تشابه منحنی ‏های فرکانسی، الگوی زاویه فاز در مورد اشکالات مختلف، متمایز می باشد.

خدمات آنالیز ارتعاشات تجهیزات دوار شرکت

شرکت پارس رهاوردان غرب (PRG) انواع خدمات اندازه‏ گیری و تحلیل ارتعاشات و پایش وضعیت که یکی از تکنیک ‏های اصلی برای پایش وضعیت تجهیزات و ماشین‏ آلات دوار به شمار می‏رود، برای طیف گسترده ای از قطعات دوار و صنایع مرتبط ارائه نموده است. این شرکت توانایی ارائه این خدمات را با کیفیت استانداردهای روز دنیا برای قطعات دوار به شرح زیر را دارد:

 • آنالیز ارتعاشات و پایش وضعیت روتورهای توربین بخار و توربین های گازی
 • آنالیز ارتعاشات و پایش وضعیت روتورهای پمپ های گریز از مرکز
 • آنالیز ارتعاشات و پایش وضعیت روتورهای کمپرسورهای سانتریفوژ
 • آنالیز ارتعاشات و پایش وضعیت انواع پروانه های پمپ و کمپرسور
 • آنالیز ارتعاشات و پایش وضعیت انواع فن و دمنده ها
 • آنالیز ارتعاشات و پایش وضعیت انواع چرخ دنده ها
 • آنالیز ارتعاشات و پایش وضعیت انواع پولی، فلایویل و درام ها
 • آنالیز ارتعاشات و پایش وضعیت درایو شافت
 • آنالیز ارتعاشات و پایش وضعیت انواع الکتروموتورها
 • آنالیز ارتعاشات و پایش وضعیت انواع غلطک ها و رولرها
 • آنالیز ارتعاشات و پایش وضعیت تجهیزات دوار در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی

لطفا دیدگاه خود را بنویسید (-: