بالانس در محل | انجام خدمات بالانس در محل مشتریان | بالانس پارس

0

بالانس در محل (بر روی فونداسیون و بیرینگ اصلی و دور نامی ماشین) انجام میپذیرد. در مواردی که شرایط تجهیز ایجاب کند تا بالانس میدانی انجام گیرد متخصصین شرکت پارس رهاوردان غرب (PRG) با حضور در سایت مشتری عملیات بالانس در محل را انجام و دستگاه مربوطه را آماده به کار می نمایند. پارس رهاوردان به عنوان یک مرکز پیشرو و شناخته شده در صنایع مهم و استراتژیک کشور و با در اختیار داشتن نیروهای زبده و امکانات کارگاهی مجهز، قادر به ارائه انواع خدمات بالانس کارگاهی شامل بالانس دینامیک ، بالانس استاتیک ، بالانس دقیق (Precision Balancing)، بالانس روتورهای دور بالا (High Speed)، بالانس قطعات سنگین صنعتی، بالانس محورهای انعطاف پذیر (Flexible  Rotor)، بالانس روتور توربین گاز و بخار و … می باشد.

کلیه روتورهای ارسالی بر اساس دستور العمل های روز دنیا، استاندارد ISO 1940 و مشخصات اعلام شده در نقشه روتور، بالانس شده و نهایتا گزارش و تاییدیه بالانس برای قطعه مورد نظر صادر می گردد.

در مواردی که شرایط تجهیز ایجاب کند تا بالانس میدانی انجام گیرد متخصصین این شرکت با حضور در سایت مشتری، توسط دستگاه بالانس پرتابل ساخت شرکت پارس رهاوردان، عملیات بالانس در محل را انجام و دستگاه مربوطه را آماده به کار می نمایند.

چرایی بالانس در محل

اگر مرکز جرم با مرکز دوران همخوانی نداشته باشد نابالانسی وجود دارد، نیروهایی که منجر به ارتعاش می شوند عمدتا به علت نقایص جزئی در اجزای چرخشی ایجاد می شود. شاید تصور این باشد که تمام قطعات ماشینکاری می شوند ولی وجود ناخالصی یا حباب در ریخته گری قطعات، تفاوت در موقعیت های سوراخ کاری یا خارج از مرکز بودن سوراخ شافت اصلی از دلایل اصلی تغییر مرکز جرم می باشد. نیروی گریز از مرکز ناشی از نابالانسی باعث می شود دستگاه ارتعاش ایجاد کند و این لرزش باعث خرابی بلبرینگ و ایجاد سر و صدای غیر ضروری و در نهایت منجر به توقف ماشین شود.

بطور کلی تمام روتورها ممکن است با دو نوع نابالانسی پس از تولید و یا نابالانسی پس از کاربرد مواجه شوند.

دلایل اصلی نابالانسی یک روتور

 • مواد جرم مخصوص یکسانی ندارند
 • سوراخها بدرستی به موازات مرکز تراشیده نشده اند
 • نقص هایی که در هنگام ماشینکاری دورانییا متقارن بوجود می آید
 • خطاهای مونتاژ کردن

همچنین به دلایل زیر نابالانسی میتواند زمانی که ماشین بصورت عادی کار میکند نیز بوجود بیاید:

 • انباشت و رسوب غیر منتظره مواد در پروانه پمپ یا فن
 • آسیب دیدگی یا کنده شدن پره ها
 • اغتشاش حرارتی روتور در اثر اختلاف دمای بوجود آمده در حین کار

بالانس روشی است که توضیع جرم یک محصول (غلتک، پروانه، و غیره) بررسی و تنظیم می شود تا اطمینان حاصل شود که نیروها بر روی یاتاقان ها، بصورت کاملا مساوی میباشد. هدف از عملیات بالانس از بین بردن عدم توازن جرمی است. در واقع در این عملیات تلاش می‌شود تا با جرم‌گذاری مناسب، توزیع جرمی حول مرکز جرم و محور دوران یکنواخت شود.

بالانس در محل در زمان های بهره برداری و در صورتیکه دسترسی به روتور میسر و سایر شرایط ایمنی مهیا باشد راه بسیار مناسبی جهت رفع نابالانسی میباشد. با توجه به فشردگی شرایط کار و عدم امکان خاموشی مجموعه ها و افزایش زمان و هزینه جداسازی و مونتاز و اتقال روتور به سایت مرکزی شرکت، مزایای بالانس در محل برای هیچکس پوشیده نیست.

یک از مهم ترین مزیت­ های بالانس در محل کاهش ریسک و خطر صدمه دیدن روتور در هنگام خارج کردن روتور از دستگاه اصلی، حمل و نقل و نصب مجدد آن است. بعلاوه با کاهش زمان بالانس روتور هزینه­ های تعطیلی خط تولید نسبت به زمانی که روتور برای بالانس کارگاهی ارسال می شود بسیار کاهش می یابد.

انواع خدمات بالانس دینامیک و استاتیک در محل

از انواع روش های بالانس می توان به بالانس استاتیکی (تک صفحه ای) بالانس دینامیک (دو صفحه ای) و بالانس کوپلی  (سه صفحه ای) اشاره نمود.

هر بالانس تک صفحه ای را می توان بعنوان یک بالانس استاتیکی در نظر گرفت و به روش های استاتیکی با ارزیابی اثر ثقلی نابالانسی مقدار و محل آن را شناسایی و اصلاح نمود. اما در روتورهای پر سرعت و یا سنگین بعلت اثرات مقاومت اصطکاک و … امکان این ارزیابی بصورت دقیق وجود ندارد. در این حالت لازم است با اندازه گیری اثر نیروی گریز از مرکز روتور را به روش دینامیکی بالانس نمود.

اگر روتور صُلب فرض شود نابالانسی های موجود در روتور  را می توان با  انتخاب دو صفحه مجزا از بین برد. برای بالانس  روتورهایی با سرعت بالا بدلیل اینکه فرض روتور صلب دارای خطای زیادی می باشد بنابراین برای بالانس این نوع از روتورها از روش های بالانس روتورهای انعطاف پذیر استفاده می شود.

خدمات بالانس در گارگاه مشتریان

این روش بالانس مناسب روتورهایی میباشد که به صفحات بالانس آنها دسترسی کامل وجود دارد و همچنین از لحاظ پروسه بالانس روشن و خاموش کردن های پی در پی موتورامکان پذیر باشد.

دستگاه ­های که امکان بالانس در محل برای آنها فراهم است عبارتند از:

 • فولی­ ها و غلطک­ ها
 • کوپلینگ ­ها
 • پمپ ­ها
 • دمنده­ ها و مکنده­ ها
 • روتورهای بزرگ

صنایعی که معمولا از خدمات بالانس در محل استفاده می­کنند عبارتند از:

 • نفت و گاز
 • پتروشیمی
 • سیمان
 • خمیر و کاغذ
 • نیرو
 • آب
 • فولاد

شرکت پارس رهاوردان غرب (PRG) با استفاده از تجارب متخصصین با تجربه در این زمینه و همچنین در اختیار داشتن تجهیزات مدرن تاکنون خدمات بالانس در محل را برای طیف گسترده­ای از شرکت های خصوصی و دولتی از کارگاه­ های کوچک تا شرکت های بزرگ ارائه داده است. در شرایطی که انتقال روتور به سایت بالانس بنا به دلایلی همانند هزینه­ های بالای مونتاژ و دمونتاژ، حمل و نقل، و … مقرون به صرفه نباشد تیم مجرب شرکت پارس رهاوردان غرب آمادگی دارد تا در اسرع وقت نسبت به ارائه خدمات بالانس در محل و رفع مشکلات ارتعاشی روتورها اقدام نماید. همچنین برای استاندارد سازی خدمات ارائه شده، این شرکت توانسته است از مراجع اروپایی (لویدز انگلستان) موفق به دریافت گواهینامه ISO 1940 و لوگوی بین المللی گردید.

قابل ذکر است که شرکت صنعتی پارس رهاوردان غرب اولین و تنها دارنده این استاندارد در سطح قاره آسیا می باشد و ریپورت های بالانس صادر شده توسط ایناین شرکت قابل ارائه در کلیه کشورهای آسیایی، اروپایی و آمریکایی می باشد.

خدمات بالانس کارگاهی

این شرکت با دارا بودن یک سایت مرکزی و چند نمایندگی در استان های مختلف، پاسخگوی نیاز مشتریان محترم در رابطه با بالانس استاتیک و دینامیک انواع قطعات دوار در رنج وسیعی از شکل، ابعاد، وزن، دور و حساسیت می باشد. این قطعات شامل انواع شفت، پروانه، چرخدنده، فن، کوپلینگ، گاردان، الکتروموتور و… است.

بالانس در محل شما

در شرایطی که انتقال روتور به سایت بالانس بنا به دلایلی همانند هزینه­ های بالای مونتاژ و دمونتاژ، حمل و نقل، و … مقرون به صرفه نباشد تیم مجرب PRG آمادگی دارد تا در اسرع وقت نسبت به ارائه خدمات بالانس در محل و رفع مشکلات ارتعاشی روتورها اقدام نماید. یکی از مهم ترین مزیت­ های بالانس در محل کاهش ریسک و خطر صدمه دیدن روتور در هنگام خارج کردن روتور از دستگاه اصلی، حمل و نقل و نصب مجدد آن است. بعلاوه با کاهش زمان بالانس روتور هزینه­ های تعطیلی خط تولید نسبت به زمانی که روتور برای بالانس کارگاهی ارسال می شود بسیار کاهش می یابد.

لطفا دیدگاه خود را بنویسید (-: