نمایش دهنده بالانس | طراحی و ساخت صفحه نمایش بالانس | بالانس پارس

0

نمایش دهنده بالانس به دو نوع اصلی آفلاین و آنلاین تقسیم بندی میشود و از نظر ساختمان داخلی صفحه نمایش بالانس به دو نوع دیجیتالی و آنالوگ تقسیم بندی می گردند. خصوصیات و انواع هر یک از این نمایش دهنده بالانس عبارتند از عناوین زیر که به تفصیل درباره هر کدام برای آشنایی بیشتر شما کاربران گرامی توضیحاتی ارائه شده است.

دیجیتالی (ON Line)

در این نوع از نمایش دهنده بالانس که عموما از یک پردازشگر به جای مدارات الکترونیک استفاده می گردد موج خروجی از سنسورها توسط یک D/A با فرکانس مشخص نمونه برداری شده و توسط روش های محاسبات عددی دامنه و فاز نابالانسی محاسبه می گردد بدلیل زمان بری محاسبات یاد شده سیستم نمایش دهنده بالانس ، بصورت پریودیک مقادیر نابالانسی را محاسبه و نمایش می دهد، مدت زمان این محاسبات بستگی به سرعت نمونه برداری و سرعت محاسباتی پردازشگر دارد. بدلیل وجود خطاهای ناشی از محاسبات عددی، عدم تنظیم دقیق فرکانس نمونه برداری و همچنین اثر هونینگ بر روی نمونه برداری حداکثر دقت این نمایش دهنده بالانس در محدوده G2/5 می باشد.

همچنین به دلیل عدم دقت و ثبات محاسبات صورت گرفته، تداخل صفحات نابالانسی در این نوع نمایش دهنده گاها تا 40% افزایش می یابد از طرفی به دلیل عدم پیوستگی در مقادیر نمایش داده شده امکان ردیابی خطاهای ناشی از خرابی بلبرینگ ها، دو پهنی شافت، خرابی سنسورها و … نمی باشد. از انواع مشهور این نمایش دهنده می توان به (Cab 720 – Cab 920) ساخت شنک اشاره نمود.

آنالوگ (ON Line)

در این نوع نمایش دهنده بالانس قسمت فیلترینگ و بخش اعظم محاسبات نابالانسی توسط سیستم الکترونیک آنالوگ صورت می پذیرد. و بدلیل عدم وجود سیستم نمونه برداری خطاهای نمایش دهنده بالانس offline در این نمایش دهنده ها دیده نمی شود. همچنین به دلیل پیوستگی در مقادیر نابالانسی نمایش داده شده، عیوب دستگاه و روتور براحتی توسط اپراتور قابل ردیابی و تشخیص می باشد. این نمایش دهنده بالانس از نظر سیستم الکترونیک بکار رفته در بخش فیلترینگ خود تقسیم بندی می شوند.

روش های افزایش دقت نمایش دهنده ها

انواع نمایش دهنده دستگاهای بالانس از ابتدا تا کنون از سه روش اصلی فیلترینگ جهت افزایش دقت در نشان دادن نابالانسی استفاده می کنند. این روش ها و مزایا و معایب آنها عبارتند از:

فیلترینگ آنالوگ

در این روش با استفاده از فیلترهای آنالوگ پایین گذر (از درجه 2 به بالا) ارتعاشات نابالانسی (دریافتی توسط سنسورهای ارتعاشی) را جدا سازی می نمایند. این روش معمولا در دستگاه هایی که نیاز به دقت کمتری دارند (بالانس چرخ خودرو) به دلیل ارزانی تولید استفاده می گردد. حداکثر دقت دریافتی توسط این مدل از نمایش دهنده بالانس G25 می باشد.

رکتیفایر

در این روش جهت جداسازی (فیلترینگ) ارتعاشات نابالانسی (دریافتی توسط سنسورهای ارتعاشی) از سایر ارتعاشات موجود در دستگاه بالانس از سیستم رکتیفایر استفاده می گردد.حداکثر حساسیت دریافتی از نمایش دهنده مجهز به این سیستم حداکثر G 1/5 می باشد. با توجه به صفحه های سیستم فیلترینگ رکتیفایر ، این نوع از سیستم ها جهت بالانس روتورهایی که ملحقات آزاد و یا لق دارند مناسب نمی باشد. هزینۀ ساخت این نوع نمایش دهنده بالانس از سیستم های فیلترینگ آنالوگ بالاتر می باشد.

وات متریک

در این نوع از نمایش دهنده بالانس جهت تعیین میزان ارتعاشات نابالانسی با استفاده از سیستم های الکترونیکی خاص، از روش تعیین میزان انرژی ارتعاشات با فرکانس دلخواه استفاده می گردد با توجه به سیستم های الکترونیکی بکار گرفته شده در این روش، دقت این نوع نمایش دهند ها بسیار بالا بوده (G0/1) و ساخت آنها هزینه بری زیادی خواهد داشت. این روش معایب سیستم رکتیفایر را ندارد.

نمایشگر دنا

این نوع نمایش دهنده بالانس قابلیت نصب و سازگاری با هر نوع مکانیک و دستگاه بالانس را دارد و امکان نصب بسیار سریع و کاربرد بسیار متنوع با دقت و سرعت بالا را فراهم می­کند.

 • قابلیت بالانس قطعات در مود Soft Bearing
 • قابلیت بالانس قطعات در مود Hard Bearing
 • قابلیت بالانس در یک یا دو صفحه
 • قابلیت کنترل پیوسته دور بالانس
 • قابلیت بالانس در دوحالت دستی و اتوماتیک
 • قابلیت برنامه ریزی صفحه وسط توسط اپراتور (37 حالت)
 • ثبت و نگهداری 8 مرحله بالانس بروی مانیتور
 • راهنمایی اپراتور درون برنامه
 • نمایش میزان ارتعاشات نابالانسی بصورت بارگراف
 • نمایش گراف ­های ارتعاشی در مود High Speed
 • انجام عملیات بالانس در محیط Windows
 • قابلیت تغییر زبان (فارسی – انگلیسی)
 • قابلیت تغییر واحد اندازه­ گیری

لطفا دیدگاه خود را بنویسید (-: